Zastupljenost žena na Lokalnim izborima 2024. godine
U odnosu na 2020. godinu, broj kandidatkinja za načelničke i gradonačelničke pozicije ostao je isti. Procenat je nešto bolji, imajući u vidu da je 2020. godine bilo ukupno više kandidata za ove pozicije. Za Lokalne izbore 2024. godine provjerili smo i koliko je žena postavljeno za nositeljice lista za općinska i gradska vijeća.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) je u saopćenju 5. septembra 2024. godine objavila da je ovjereno ukupno 26.089 kandidata/kinja, od čega su 10.983 žene.
Na upit Istinomjera, CIK BiH dostavio je podatak da se za funkciju načelnika/ca, odnosno gradonačelnika/ca, kandidovalo 386 osoba.
Kandidatkinje za načelničke/gradonačelničke pozicije
Kada je riječ o zastupljenosti žena za načelničke, odnosno gradonačelničke pozicije na ovogodišnjim lokalnim izborima, njihov broj je 29, što čini 7,51% od ukupnog broja kandidata/kinja.
Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine (HDZ BIH) ima najviše kandidatkinja za načelničke/gradonačelničke funkcije na predstojećim izborima, i to u Busovači, Bugojnom, Čapljini, Fojnici, Jajcu i Usori.
Jednu kandidatkinju manje imaju Srpska demokratska stranka (SDS) i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Socijalistička partija Srpske (SDS) žene je kandidovala u Prijedoru, Rogatici, Milićima, Donjem Žabaru i Novom Goraždu, a SNSD u općinama Bosanski Petrovac, Istočni Drvar, Drvar, Jezero i Novo Goražde.
U Općini Novo Goražde trenutna načelnica Mila Petković kandidatkinja je ispred SNSD-a, a SDS je kandidovao Jovanu Kovačević, pa je ovo jedina općina u Bosni i Hercegovini koja ima dvije kandidatkinje za načelnice.
U Kantonu Sarajevo samo jedna općina ima kandidatkinju za načelničku poziciju. Riječ je o Benjamini Karić, kandidatkinji “Trojke” (SDP, NS i NiP), u Općini Novo Sarajevo.
Pored Benjamine Karić, SDP je kandidovao žene za načelničke funkcije u općinama Doboj Istok i Doboj Jug, dok Naša stranka ima kandidatkinju u Kaknju.
Stranka NAPRIJED! BiH kandidovala je žene u Gračanici, te u Goraždu, gdje će imati šest protukandidata.
Narodni front Jelene Trivić ima samo nju kao kandidatkinju za gradonačelničku poziciju, dok Stranka demokratske akcije (SDA) ima kandidatkinju u Zavidovićima. Demokratska fronta (DF) ima kandidatkinju u Općini Lukavac, a Hrvatska demokratska zajednica 1990 (HDZ 1990) u Čitluku.
U općinama Velika Kladuša, Petrovac i Bosansko Grahovo žene su se kandidovale u svojstvu nezavisnih kandidatkinja.
Žene na listama za općinska/gradska vijeća
Prema Izbornom zakonu BiH, liste kandidata/kinja za vijeća moraju imati ravnopravnu zastupljenost spolova, što znači da jedan od spolova mora biti zastupljen s najmanje 40% kandidata/kinja. CIK BiH je Istinomjeru dostavio podatak da su za vijeća kandidovane ukupno 25.703 osobe, uključujući manjine, od čega je žena 42,61%, odnosno njih 10.954.
Iako su ukupno zastupljene koliko je propisano, kada je riječ o nositeljicama lista, stvari su drugačije. Za Lokalne izbore ovjereno je nešto manje od 1.600 lista. Prema analizi Istinomjera, riječ je o 1.591 listi, međutim, CIK BiH ne objavljuje podatke u tabelama, već u PDF formatu, te su moguća odstupanja prilikom transformacije podataka.
Ukupan broj nositeljica listi političkih stranaka je 210, dakle 13% na svim ovjerenim kandidatskim listama.
Kada govorimo o većim strankama i vlasti i opozicije, ne računajući koalicije, HDZ BiH, SNSD, SDP BiH, NiP, NS, SDA, SDS i PDP imaju 77 žena postavljenih za nositeljice liste.
HDZ BiH je mjesto nositeljice liste povjerio ženama u deset izbornih jedinica. SDA i SNSD to su učinile u 14 izbornih jedinica. SDP je na prvo mjesto stavio 12 žena, NiP je to učinio u četiri izborne jedinice, a Naša stranka u njih devet.
SDS u 59 izbornih jedinica ima osam nositeljica lista, dok PDP u 44 ima njih šest.
Naša stranka samostalno izlazi na Lokalne izbore u 27 izbornih jedinica, a u njih devet su žene, što ih procentualno čini strankom s najvećim udjelom žena – 33%.
Posmatrajući zastupljenost žena na listama u različitim izbornim jedinicama, možemo opet vidjeti da žene rijetko zauzimaju mjesto nositeljica listi. U izbornim jedinicama Gradačac i Pelagićevo, građani/ke mogu birati kandidate/kinje s čak 13 listi, ali nijedna žena nije nositeljica liste u ovim općinama. Izborna jedinica Šekovići ima 14 listi i ona je rekorder u broju listi na kojima nema nijedne žene.
O ovom negativnom trendu Istinomjer je već pisao 2020. godine u tekstu “U Banjoj Luci i Sarajevu tek svaku petu listu nosi žena”, a slična statistika ponavlja se i na ovim izborima.
Ipak, izuzetak je Općina Pale Federacije Bosne i Hercegovine, koja je jedina općina u BiH u kojoj su svi nosioci liste žene.
Mali broj žena na ovogodišnjim izborima samo je nastavak trenda koji u BiH odavno postoji. Političke stranke u skladu sa zakonskom obavezom na listama imaju više od 40% žena, ali većina ovih stranaka kandiduje pripadnike muškog spola na funkcije načelnika, odnosno gradonačelnika, i za njih rezerviše mjesta nosilaca listi.
(Istinomjer.ba)